Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem
W Zakopanem znajduje się m.in. założone w 1888 roku Muzeum Tatrzańskie im Tytusa Chałubińskiego, które jest jednocześnie jednym z najstarszych regionalnych muzeum w Polsce. W muzeum zobaczyć można kolekcje sztuki ludowej, strojów regionalnych, flory i fauny Tatr. Obejrzeć można tu również kolekcję wypchanych zwierząt mieszkających w Tatrach, gdzie niektóre eksponaty maja ponad sto lat. Poza licznymi filiami w Zakopanem, muzeum ma też filie w Chochołowie, Czarnej Górze, Jurgowie, Łopusznej.

Willa Harenda
Warto też odwiedzić muzeum Jana Kasprowicza, które znajduje się w Zakopanem przy ul. Harenda 12 w Willi Harenda (połowa drogi do Poronina). Kasprowicz wielokrotnie odwiedzał Zakopane, aż w 1923 roku zdecydował się kupić tutaj dom i osiedlić się na stałe. To właśnie tutaj w 1950 roku powstało muzeum, gdzie eksponowane są pamiątki po poecie. Znajdziemy tutaj meble, obrazy, książki – wnętrza są w niezmieniony stanie od czasu śmierci żony Kasprowicza – Marii. Obok willi znajduje się mauzoleum, w którym spoczywa Kasprowicz – wcześniej był pochowany na Starym Cmentarzu.

Muzeum Karola Szymanowskiego
Willa Atma
Mieszczące się w Wilii „Atma” przy ulicy Kasprusie 19 Muzeum Karola Szymanowskiego to jedyne miejsce gdzie możemy obejrzeć pamiątki po kompozytorze. W tym miejscu Karol Szymanowski spędził ostatnie lata swojego życia. W muzeum znajdziemy sporo osobistych pamiątek – książki, obrazy, portrety oraz odznaczenia otrzymane przez kompozytora. W gabinecie stoi pianino, na którym grywał i komponował swoje utwory. Jednak główna ekspozycja muzeum poświęcona jest twórczości związanej z Podhalem i miejscowej kulturze.

Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Muzeum Kornela Makuszyńskiego znajduje się w kamiennicy „Opolanka” przy ulicy Tetmajera 15, zaś jego ekspozycja obejmuje pamiątki, fotografie, dokumenty i archiwum Kornela Makuszyńskiego. Ponadto w muzeum obejrzeć można dzieła znanych polskich artystów: Stanisława Wyspiańskiego, Władysława Skoczylasa i Zofii Stryjeńskiej.

W muzeum można zobaczyć liczne pamiątki po pisarzu, od przedmiotów codziennego użytku, po książki i obrazy, którymi się otaczał. Wystrój wnętrza pozostał praktycznie nienaruszony od czasów których mieszkał tu pisarz. Mamy możliwość obejrzenia licznych dzieł sztuki, które są zazwyczaj autorstwa przyjaciół poety i jego żony, liczne sprzęty codziennego użytku oraz meble.

Chata Sabały

To miejsce, w którym zastygł czas – zbudowana w XVIII wieku, reprezentuje najstarszy typ budownictwa górali z Podhala. Mieszkał tam Sabała, czyli Jan Krzeptowski znany w Zakopanem gawędziarz i pieśniarz. Obecni właściciele domu urządzili tam muzeum, w którym możemy zobaczyć oryginalne sprzęty domowe oraz wyposażenie charakterystyczne dla XIX wieczny górali.

  • Ul. Krzeptówki 17

Teatr Witkacego
Otwartemu w 1985 roku teatrowi nie wróżono powodzenia, żaden teatr wcześnie nie utrzymał się w Zakopanem dłużej niż kilka sezonów. Jednak Teatr Witkacego, stworzony przez grupę adeptów krakowskiej szkoły teatralnej do dziś daje przedstawienia i cieszy się niesłabnącą popularnością. Warto go odwiedzić bo panująca w nim, podczas przedstawienia, atmosfera jest niepowtarzalna. W repertuarze znajdziemy stare, grane od lat przedstawienia, jak i nowe propozycje. Zespół artystów daje też spektakle wyjazdowe, w Krakowie, Sopocie czy Nowym Sączu.