Rezerwacja online

Piękne stroje, atrakcje dla gości i wykwintne menu nie są tanie. Dlatego koszty wesela najczęściej przyprawiają o zawrót głowy. Wynajem sali, dekoracje weselne, DJ, fotograf i makijażystka to wydatki ślubne, które składają się na pokaźną kwotę. Często jest ona równa cenie dobrego samochodu. Dowiedz się, jakie są koszty wesela i ślubu oraz co dokładnie obejmują.

SPIS TREŚCI:

 • Przyjęcie weselne – skąd wziąć na nie fundusze?
 • Co obejmują koszty wesela?
 • Ile dokładnie kosztuje wesele?
 • Organizacja i koszt wesela – podsumowanie

Przyjęcie weselne – skąd wziąć na nie fundusze?

Koszt wesela może zamknąć się w kilku lub w kilkudziesięciu tysiącach złotych. Wszystko zależy od liczby gości i tego, na jaki rodzaj przyjęcia zdecyduje się para młoda. Jednak ci, dla których liczy się najwyższy standard i którzy chcą wyprawić duże przyjęcie w obleganej, modnej sali, muszą liczyć się z wysokimi kosztami. Właśnie dlatego organizację wesela warto dobrze zaplanować. Istnieje kilka sposobów na zdobycie potrzebnych środków finansowych. Jako narzeczeni możecie:

 • samodzielnie uzbierać potrzebną kwotę – imprezę weselną planuje się często z dużym wyprzedzeniem. Dlatego jeśli będziecie co miesiąc odkładać z góry ustaloną kwotę, może okazać się, że uda Wam się samodzielnie ponieść nawet tak duży koszt;
 • wziąć kredyt – mimo że na nową drogę życia nie powinno się wchodzić z długami, niekiedy skorzystanie z pomocy banku jest jedynym wyjściem. Być może okaże się, że część kredytu będzie można spłacić tuż po weselu dzięki pieniądzom z prezentów otrzymanych od gości;
 • poprosić o pomoc rodziców – zdarza się, że rodzice panny młodej i pana młodego dzielą się kosztami wesela po połowie. Taka pomoc finansowa może mieć formę pożyczki lub prezentu ślubnego. W niektórych przypadkach rodzice płacą tylko za salę, a reszta wydatków leży po stronie pary młodej.

Pamiętajcie, aby dobrze zaplanować budżet weselny. Zrezygnujcie z atrakcji, na które Was nie stać i szukajcie alternatywnych rozwiązań.

Co obejmują koszty wesela?

Pary młode często nie zdają sobie sprawy, jak wiele elementów obejmuje budżet weselny. Wydatki nie kończą się na opłacie za salę, zakupie strojów i wynagrodzeniu dla zespołu muzycznego. Dlatego pieniądze przeznaczone na organizację ślubu i wesela mogą znikać w błyskawicznym tempie.

Przyjęcie weselne – koszty

Nawet jeśli planujecie ślub bez ekstrawaganckich atrakcji, musicie liczyć się z dość dużymi wydatkami. Koszt rezerwacji sali, ceny jedzenia i oprawy muzycznej to nie wszystko. Zapłacić trzeba za wszystkie dodatkowe udogodnienia, a niekiedy także za obrusy czy pokrowce na krzesła.

Koszt zabawy na sali weselnej

Lwia część kosztów wesela dotyczy opłat ponoszonych w związku z organizacją przyjęcia na sali. Cena za talerzyk waha się w zależności od obiektu od 200 do nawet 500 zł. Należy doliczyć do tego tzw. korkowe, czyli dodatkową kwotę za możliwość wniesienia alkoholu na salę.

Bywa, że państwo młodzi muszą zapłacić dodatkowo także za „słodki stół” czy wymianę prostokątnych stołów na okrągłe. Koszt wesela będzie jeszcze wyższy, jeśli ma się ono odbyć na zewnątrz. Wówczas salę zastępuje namiot, za który pobierane są dodatkowe opłaty.

Ile kosztują upominki dla gości?

Wypada, aby na gości weselnych czekały małe prezenty. Mają być one wyrazem podziękowania za przybycie. Na taki niewielki prezent można wydać kilka lub kilkanaście złotych na osobę. Jednak ci, którym zależy, aby koszty wesela były niższe, mogą przygotować podarunki handmade – np. domowe przetwory i trunki.

Ile trzeba zapłacić za tort weselny?

Także tort weselny może być sporym wydatkiem. Cena za kilogram ciasta waha się od 50 do ponad 100 zł. Zależy to od tego, czy tort ma być klasyczny, czy wymyślny i ekstrawagancki. Jego zakup to często wydatek rzędu ponad 1000 zł.

Zaproszenia weselne – cena

Najtańsze zaproszenia na ślub i wesele kosztują ok. 2 zł za sztukę. Jednak jeśli zdecydujecie się na coś bardziej wyszukanego, eleganckiego, za jedno zapłacicie nawet 10 zł i więcej. Pamiętajcie też, że rodzice pary młodej powinni dostać inne, wyjątkowe zaproszenia – ich koszt to nawet kilkadziesiąt złotych za sztukę.

Ile kosztują dekoracje sali weselnej?

Koszt wesela obejmuje również wydatki związane z dekorowaniem sali. Pary młode zwykle przystrajają ją świeżymi kwiatami, a niekiedy także balonami, girlandami czy drewnianymi ozdobami. Bywa, że na gości czeka też plakat, który informuje o harmonogramie ślubu i wesela. Koszt dekoracji sali zaczyna się od kilkuset złotych, jednak jej aranżacja może być nawet kilkukrotnie droższa.

Planujesz huczne wesele? TYle zapłacisz za oprawę muzyczną

Bez muzyki nie ma ślubu i wesela, dlatego kapele muzyczne i DJ-e słono liczą sobie za swoje usługi. Aby na przyjęciu wystąpił zespół weselny, trzeba wydać ok. 5000 zł. Natomiast za DJ-a zapłacicie minimum 2500 zł.

Ile kosztuje fotograf i kamerzysta?

Do kosztów wesela należy wliczyć także fotografa. Niektórzy oferują swoje usługi już w cenie kilkuset złotych za pakiet zdjęć ślubnych, jednak zazwyczaj są to amatorzy, robiący zdjęcia hobbystycznie i niemający dużego doświadczenia.

Profesjonaliści mają o wiele wyższe stawki. Zaczynają się one od ok. 2000 zł. Zdarza się jednak, że cennik usług fotografa zaczyna się nawet od 6000 zł. Więcej zapłacą ci, którzy potrzebują sporej liczby odbitek oraz planują sesję w plenerze. Natomiast narzeczeni zamierzający uwiecznić ślub i wesele na filmie wydadzą na kamerzystę 3000–5000 zł.

Koszt ślubu kościelnego a cywilnego

Wysokość ofiary na ślub zależy od parafii i jest zwykle niższa w mniejszych miejscowościach. Wynosi ona od 500 do 2500 zł. Decydując się na ceremonię w kościele, w budżecie ślubnym należy uwzględnić także dekoracje. Jeśli narzeczeni skorzystają z usług profesjonalistów, za wystrój zapłacą od 1500 do 5000 zł. Dochodzą do tego wydatki związane z oprawą muzyczną ślubu: wokaliście trzeba zapłacić od 300 zł wzwyż.

Koszt ślubu cywilnego jest niższy. W jego przypadku narzeczeni muszą uiścić opłatę urzędową. Wynosi ona 84 zł. Możliwe jest także zorganizowanie oprawy muzycznej w urzędzie. Kosztuje to przeważnie ok. 200 zł.

Koszty wesela – obrączki, suknia ślubna, makijaż i ubiór pana młodego

Podczas planowania budżetu weselnego uwzględnijcie w nim także koszty związane z Waszym ubiorem. Nie zapomnijcie, że oprócz sukni ślubnej i garnituru będziecie musieli kupić także buty, dodatki i bieliznę.

Zakup obrączek

Narzeczeni najczęściej decydują się na obrączki ślubne ze złota białego lub żółtego. Pierwsze z nich są zwykle droższe. Oprócz tego na cenę obrączek wpływa ich kształt, próba złota oraz to, czy znajduje się na nich grawer. Biżuteria ślubna może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, jednak narzeczeni przeznaczają na jej zakup najczęściej od 700 do 1600 zł.

Zakup sukni ślubnej dla panny młodej

W kosztach wesela sporą kwotę stanowi zazwyczaj suknia ślubna. Panna młoda zwykle chce zaprezentować się w efektownej, eleganckiej kreacji. W zależności od miasta i salonu średni koszt zakupu sukni ślubnej może wynosić od trzech do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Większość narzeczonych planuje jednak wydać na nią nie więcej niż 4000 zł.

O wiele więcej będzie kosztowała suknia ślubna z salonu znanego projektanta. Sporo, lecz jednak nieco mniej, trzeba wydać również na uszycie sukni na specjalne zamówienie. To koszt rzędu od 2000 do 3000 zł. W lepszej sytuacji są te narzeczone, które planują ślub cywilny. Mogą one wybrać tańszą, wizytową sukienkę, za którą trzeba zapłacić ok. kilkuset złotych.

Makijaż ślubny i fryzjer – ile kosztujE?

Cena makijażu ślubnego zaczyna się od ok. 200 zł. Należy się jednak spodziewać, że koszt jego wykonania może być nawet trzykrotnie wyższy w większych miastach i w samym środku sezonu weselnego. Ponadto do tej kwoty trzeba doliczyć wydatek związany z makijażem próbnym. Jego cena w zależności od miasta wynosi od 50 do nawet 300 zł.

Ułożenie włosów w przypadku kobiety będzie kosztowało nawet kilkaset złotych. Warto również zdecydować się na fryzurę próbną, co stanowi dodatkowy wydatek. Znacznie tańszy jest fryzjer męski. Jest to taki sam koszt jak w przypadku standardowego cięcia – nie przekracza on zwykle 100 zł.

Zakup garnituru ślubnego

Ceny garniturów ślubnych zaczynają się od 1000 zł. Więcej zapłacą panowie, którzy zdecydują się na jego uszycie na miarę. Koszt takiej usługi waha się między 1500 a 3000 zł. Są jednak krawcy i projektanci, którzy za uszycie garnituru liczą sobie nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Wynajem auta i organizacja dodatkowych atrakcji dla gości – jakie to wydatki?

Jeśli chcecie przyjechać na ceremonię wyjątkowym autem, musicie liczyć się z większymi kosztami. Cena takiej usługi zależy od tego, jakiej marki jest wybrany samochód, czy ma on zawieźć Was tylko pod kościół, czy także na salę weselną.

Jeśli marzycie o tym, by przyjechało po Was luksusowe porsche, będziecie musieli sięgnąć głębiej do kieszeni i wydać 2000–3000 zł. Podobnie przedstawia się sytuacja w przypadku zabytkowego samochodu. Możecie też dać się ponieść fantazji i zadecydować, że do ślubu pojedziecie dorożką lub karocą. Ich wynajęcie kosztuje ponad 1000 zł.

Atrakcje dla gości – ceny

W przypadku dzisiejszych wesel ograniczeniem jest jedynie fantazja organizatorów... i zaplanowany budżet ślubny. Przyszli państwo młodzi mogą zdecydować się np. na:

 • cieszący się popularnością stół wiejski – zestaw lokalnych przysmaków to koszt od 1000 do 2500 zł;
 • efektowne słodkości – np. fontanna czekoladowa kosztuje ok. 1000 zł w przypadku wesela na 100 osób. Natomiast cena za modny candy bar z mini deserami, czekoladkami czy makaronikami może wynieść nawet 2500 zł;
 • fotobudkę – koszt jej wynajęcia to ok. 700–1000 zł. Dotyczy to jednak ograniczonego czasu (zwykle 2h) korzystania z takiej atrakcji;
 • barmana – za przygotowywanie efektownych, kolorowych drinków zapłacicie od 800 do 1200 zł;
 • animatora dla najmłodszych weselników – ta atrakcja dla dzieci będzie kosztowała 250–500 zł za ok. 3 h zabawy.

Noclegi i transport dla gości

Nie możecie też zapomnieć o tym, aby zapewnić zakwaterowanie osobom, które przyjeżdżają z daleka. Jeśli macie ograniczony budżet, możecie zdecydować się na rezerwację miejsc w hostelach lub tańszych hotelach. Cena za pokój w eleganckim obiekcie może wynosić nawet kilkaset złotych za dobę. Oprócz tego do kosztów organizacji wesela doliczcie wynajem taksówek lub minibusów, które dowiozą gości do kościoła i na salę weselną.

 

Ile dokładnie kosztuje wesele na 50, 100, 150 i 200 osób?

Średni koszt wesela w Polsce wynosi ok. 50 000 zł. To, ile wydacie na zabawę, zależy w dużej mierze od tego, czy zdecydujecie się na małe, kameralne przyjęcie, czy huczną imprezę, w której będzie brało udział wielu weselników.

Więcej zapłacicie też za talerzyk w obleganym, ale niekoniecznie eleganckim obiekcie – w modzie jest teraz zabawa w wiejskich stodołach. Pary młode często decydują się na restauracje lub sale, w których płacą za jedną osobę nie więcej niż 300 zł. Tym samym koszt wesela na 50 osób może wynieść 30 000 zł – włączając w to stroje państwa młodych i inne wydatki.

 • Ile kosztuje wesele na 100 osób? To mniej więcej tylu gości zwykle bawi się na weselach. Takie przyjęcie będzie kosztować ok. 50 000 zł.
 • Jaki jest koszt wesela na 150 osób? Na takie przyjęcie – w wersji standardowej i bez wymyślnych atrakcji – trzeba wydać ponad 60 000 zł.
 • Ile kosztuje wesele na 200 osób? Największe imprezy weselne są bardzo kosztowne – państwo młodzi powinni przygotować się na koszt rzędu 100 000 zł.

Organizacja i koszt wesela – podsumowanie

Zorganizowanie wesela to potężne przedsięwzięcie. Narzeczeni, którzy zaczynają planować ślub, muszą dobrze przemyśleć kwestie finansów i przeanalizować, na co mogą sobie pozwolić. Można znaleźć alternatywne, tańsze rozwiązania – np. własnoręcznie przygotować wystrój sali, zaproszenia czy prezenty dla gości. Nie warto jednak oszczędzać na sali weselnej – to od obiektu, jego klimatu i serwowanego jedzenia w dużej mierze zależy, czy przejęcie będzie naprawdę udane.