Rezerwacja online

Każdy kojarzy sceny z amerykańskich komedii romantycznych, kiedy jeden z gości weselnych delikatnie uderza sztućcem o kieliszek i rozpoczyna wygłaszanie przemówienia. Ta popularna w Stanach Zjednoczonych tradycja jest coraz częściej elementem także polskich wesel. Kto może wygłosić mowę weselną? Kiedy można to zrobić? I jak przygotować się przed publicznym wystąpieniem? Wyjaśniamy!

SPIS TREŚCI:

 • Przemówienia weselne – zapomniana polska tradycja
 • Przemowa weselna – kto przemawia na ślubie?
 • Kiedy jest właściwy moment na to, by wygłosić przemówienie weselne?
 • Co powiedzieć na weselu?
 • Jaka powinna być idealna przemowa weselna? Podsumowanie

Przemówienia weselne – zapomniana polska tradycja

Mimo że przemowa weselna kojarzy się ze zwyczajem zza oceanu, kilka stuleci temu była ona ważnym elementem polskich zaślubin. W XVII i XVIII wieku, kiedy na terenie Polski kwitła kultura oratorska, wygłaszano epitalamia. Były to mowy wychwalające zalety stanu małżeńskiego i samych małżonków. Ponadto w krótkich przemówieniach opisywano kolejne etapy wesela. Wygłaszano je podczas pokładzin czy darowania słodkich prezentów. Były one najczęściej pochwałą cnót świeżo upieczonych małżonków.

Przemowa weselna – kto przemawia na ślubie?

Wygłoszenie przemówienia weselnego to ważny moment zarówno dla mówcy, jak i dla pary młodej. To chwila wzruszenia, okazja do wspomnień i tego, aby jeszcze raz złożyć życzenia młodej parze. Z taką mową może wystąpić każdy z gości weselnych. Zgodnie ze zwyczajem jako pierwszy głos powinien zabrać ojciec pani młodej, następnie słowa do małżonków kieruje świadek. Na końcu przemowę weselną wygłasza świeżo upieczony małżonek.

Przemówienia weselne a toasty – różnice

Toasty weselne są krótkie i spontaniczne. Taką „przemowę” może wygłosić w czasie wesela każdy z gości. Wystąpienia te nie są zaplanowane, dlatego można spodziewać się ich w każdym momencie przyjęcia.

Natomiast mowa weselna – świadka, ojca panny młodej – jest wcześniej przygotowana. Trwa też dłużej niż toast oraz jest uroczystym, wzruszającym wystąpieniem.

Przemówienie weselne ojca panny młodej

Ojciec świeżo upieczonej małżonki może przemawiać w imieniu pozostałych rodziców, jednak zwyczaj nie zabrania im wygłoszenia własnych mów. Takie wystąpienia są zazwyczaj bardzo emocjonalne. Ojcowie podkreślają, że są dumni ze swoich córek, udzielają kilku cennych rad na nową drogę życia, odwołują się do wspomnień z dzieciństwa.

Tata panny młodej powinien w miarę możliwości wystąpić w pierwszej części wesela. Zgodnie z tradycją może to zrobić przed pierwszym tańcem nowożeńców, tuż po nim albo przed rozpoczęciem drugiej tury zabawy na parkiecie.

Czy świadek musi wznieść toast?

Przemówienie świadka jest zwykle bardzo wyczekiwane. Jest to najczęściej osoba, z którą pan młody zjadł beczkę soli i z którą łączy go szczera przyjaźń. Wygłoszenie mowy to jeden z wielu obowiązków świadka. Jednak jeżeli nie lubi on presji związanej z wypowiadaniem się na forum publicznym, może wyręczyć go świadkowa. Mimo to warto, aby w czasie trwania wesela wzniósł on chociaż toast.

Świadkowie mogą wygłaszać przemówienie wspólnie – z podziałem na role. Jest to efektowna, ciekawa i najczęściej znakomicie wypadająca forma przemowy weselnej.

Przemówienie pary młodej na weselu

Wypada także, aby nowożeńcy wygłosili przemowę na własnym weselu – dotyczy to zarówno pana młodego, jak i pani młodej. Ponadto podczas pierwszego przyjęcia jako mąż i żona przemawiają oni przynajmniej dwukrotnie.

Przywitanie gości weselnych

Jest to rodzaj krótkiej przemowy weselnej. Nowożeńcy dziękują gościom za przybycie i zachęcają, aby bawili się oni do białego rana. Wyrażają też nadzieję, że przyjęcie będzie udane, a zabawa szampańska.

Istnieje także możliwość, aby to świadkowie podziękowali gościom za przybycie w imieniu państwa młodych. Jest to jedyna sytuacja, kiedy może on przemawiać jako pierwszy, uprzedzając przemówienie taty panny młodej. Taka krótka przemowa świadka może być niekiedy lepszym rozwiązaniem. Państwo młodzi są często tak przejęci ceremonią, że emocje biorą górę i wypowiedzenie kilku słów przychodzi im z trudem.

Nowożeńcy mogą zrezygnować z mowy na początek wesela, jeśli zaplanowana jest przemowa starosty weselnego. Może zostać nim przyjaciel rodziny czy ojciec chrzestny pana młodego. Ważne, aby była to charyzmatyczna, komunikatywna osoba z poczuciem humoru.

Podziękowania dla rodziców

Jest to najważniejsze przemówienie pary młodej na weselu. To jedna mowa, która jest skierowana zarówno do rodziców pana młodego, jak i panny młodej.

Podziękowanie dla rodziców to wzruszający, pełen emocji moment. Na weselu często wywołuje łzy – i to nie tylko u jego adresatów, lecz także pozostałych gości. Jest to szczegółowo zaplanowana mowa. Pary młode starają się, aby była ona wyjątkowa. Obecnie modne jest połączenie takiego przemówienia z prezentacją multimedialną w formie filmu lub slajdów ze zdjęciami.

Dobrym zwyczajem jest, aby nowożeńcy wręczyli rodzicom drobne upominki na pamiątkę tego ważnego dnia. Po wygłoszeniu takiej mowy należy wznieść kieliszek.

Podziękowania dla świadków

Gafą ze strony pary młodej byłoby zapomnieć o przemowie weselnej z podziękowaniami dla świadków. Jest ona wyrazem wdzięczności za trud włożony w organizację ceremonii i przyjęcia. Jako że świadek i świadkowa to zwykle bliskie osoby – rodzeństwo, przyjaciele – mowa taka może mieć nieco bardziej osobisty charakter.

Po tej ostatniej przemowie weselnej, którą wygłaszają pani i pan młody, świadkom również wręcza się prezenty. Mogą oni dostać np. po butelce dobrego wina, spinki do mankietów czy biżuterię.

Kto jeszcze może wygłosić przemowę weselną?

Bywa, że starsi goście, chcąc przywitać w rodzinie nowego członka i oficjalnie pogratulować nowożeńcom, zabierają głos podczas wesela. Przemowy mogą wygłosić także rodzice chrzestni pani i pana młodego – zwłaszcza, jeśli łączą ich z nimi bliskie relacje.

 

Kiedy jest właściwy moment na to, by wygłosić przemówienie weselne?

Z przemówieniem należy poczekać na właściwy moment. Warto, aby to, kiedy będą wygłaszane mowy, było ustalone wcześniej. Należy to uzgodnić z parą młodą, a także z orkiestrą, DJ-em oraz wodzirejem - powinni oni wiedzieć, kiedy zaplanowana jest odrobinę dłuższa przerwa w zabawie.

Warto rozpisać harmonogram wesela tak, aby większość wystąpień miała miejsce w pierwszej części przyjęcia. Im robi się później, tym częściej goście szukają ochłody i wytchnienia na zewnątrz. Przemowy świadka czy pary młodej mogłoby ich wówczas ominąć.

To, kiedy wygłaszana jest mowa weselna, zależy od jej rodzaju.

 • Przywitanie i podziękowania dla gości weselnych mają miejsce na początku przyjęcia. Wtedy mowę wygłasza także ojciec świeżo upieczonej małżonki.
 • Przemówienie świadka z życzeniami dla młodej pary jest wygłaszane najczęściej zaraz po obiedzie.
 • Para młoda rzadko dziękuje rodzicom na początku wesela, jednak niektórzy decydują się to zrobić po pierwszym tańcu. Większość par młodych wybiera moment przed podaniem tortu lub tuż po oczepinach.
 • Jeśli chodzi o podziękowania dla świadka i świadkowej, nie ma sztywnych zasad, kiedy należy je wygłosić. Niektórzy czekają z tym do końca wesela, kiedy para młoda wręcza upominki świadkom oraz kieruje do nich kilka ciepłych słów.

Co powiedzieć na weselu?

Warto pamiętać, że wesele to wyjątkowe przyjęcie, jednak w gronie najbliższych: rodziny, przyjaciół, dobrych znajomych. Dlatego przemówienie weselne powinno być swobodne, szczere i niezbyt patetyczne. Jego treść zależy od tego, do kogo jest skierowane.

 • Świadkowie i ojciec panny młodej składają życzenia nowożeńcom, udzielają rad, wskazówek i zapewniają o swoim im wsparciu na nowej drodze życia.
 • Pan i panna młoda dziękują rodzicom za trud włożony w wychowanie, troskę, opiekę i cierpliwość.

Przemowa będzie udana, jeśli zostanie wcześniej przemyślana. Nie warto ryzykować i improwizować – lepiej za wczasu napisać przemówienie weselne.

Jak napisać przemówienie na wesele?

Tekst przemówienia musi być dopracowany, ale może mieć różną formę.

 • Ci, którzy nieco stresują się wystąpieniami publicznymi, mogą napisać tekst na kartce i go przeczytać – na pewno nie zostanie to źle odebrane.
 • Można zrobić szczegółowy plan przemowy weselnej – należy wypisać w punktach tematy, które poruszymy w swojej mowie.
 • Niektórzy wolą stworzyć konspekt ze strzałkami czy grafiką.

Niezależnie od tego, jak będzie wyglądała treść przemówienia, powinno ono zawierać konkretne elementy.

Zwrot do nowożeńców i gości weselnych

Ten, kto wygłasza przemówienie na weselu, zawsze powinien wstać. Formuła mowy weselnej wymaga też, aby zacząć od przedstawienia się i zwrotu do osób zgromadzonych w sali. Należy powitać gości, grzecznie poprosić o uwagę i zwrócić się do adresatów.

krótkA, ale treściwA przemowA weselnA

Treść przemówienia weselnego nie może być zbyt długa. Wesele jest po to, aby się bawić, a mowy mają być tylko krótkim przerywnikiem pomiędzy kolejnymi turami szaleństw na parkiecie. Jednocześnie przemówienie powinno być treściwe, błyskotliwe i trafiać w punkt, dlatego nie należy układać go na ostatnią chwilę. Warto dokładnie zaplanować je przynajmniej kilka dni wcześniej.

Odwołanie do wspólnych wspomnień

Krótka opowieść o wspólnych przygodach, przywołanie najstarszych wspomnień z panem lub panną młodą mogą ubarwić każdą przemowę weselną. Opowieść ze szkolnych czasów, z szalonych wakacji czy przygód na szlaku nada przemówieniu osobistego charakteru.

W tej części mowy przyda się odrobina poczucia humoru. Warto wspomnieć zabawną anegdotę. Taka historia opowiedziana na początku wesela na pewno rozluźni atmosferę oraz rozbawi parę młodą i weselników.

dobre rady i GRATULACJE

Przemówienie powinno kończyć się kilkoma wskazówkami dla świeżo upieczonych małżonków. Można do tego podejść z przymrużeniem oka i zdać się na swoje poczucie humoru. Należy jednak pamiętać, by jeszcze raz pogratulować wejścia na nową drogę życia, życzyć nowożeńcom wszystkiego najlepszego i zapewnić ich o swojej dozgonnej przyjaźni.

Jak dobrze wypaść podczas przemówienia weselnego?

Trema przed wygłaszaniem przemówienia jest czymś zupełnie normalnym. Dotyczy zwłaszcza tych, którzy nie mieli dotąd okazji przemawiać przed większą grupą osób. Jednak istnieje kilka skutecznych sposobów na to, aby się z nią uporać. Możesz to zrobić:

 • solidnie przygotowując się do wystąpienia – ułóż tekst przemówienia przynajmniej tydzień wcześniej. Ćwicz je kilka razy dziennie przed lustrem lub inną osobą. W ten sposób poczujesz, że jesteś dobrze przygotowany, co zdecydowanie zmniejszy twój stres przed wystąpieniem;
 • myśląc tylko o tych, do których kierujesz słowa – skup się na osobach, dla których ułożyłeś przemówienie. Niezależnie od tego, czy jego adresatami są nowożeńcy, dzieci, rodzice czy świadkowie, są to bliskie Ci osoby. Nie masz powodu, aby czuć tremę przed wyrażaniem wdzięczności czy złożeniem im życzeń;
 • układając przemówienie napisane prostym językiem i w Twoim stylu – wówczas lepiej „poczujesz” taką przemowę. Swobodna przemowa weselna to znacznie lepszy pomysł niż tekst naszpikowany trudnymi słowami i banalnymi frazami.

Pamiętaj, że pomyłka czy drobne przejęzyczenie to normalna sprawa. Na pewno nikt nie będzie miał Ci za złe, jeśli zdarzy Ci się niewielka wpadka.

Jaka powinna być idealna przemowa weselna? Podsumowanie

Przemówienie nie musi być pełne zabawnych anegdot, nie może być zbyt długie ani oficjalne. Najlepiej wypadnie swobodna przemowa, którą należy jednak wcześniej napisać. Trzeba też dobrze przygotować się do jej wygłoszenia. Może nawiązywać do wspomnień związanych z nowożeńcami, powinna zawierać życzenia i gratulacje.

Pamiętaj, aby powiedzieć adresatom mowy dokładnie to, co chcesz – ubierz swoje myśli i uczucia w słowa, a przemówienie na pewno zrobi duże wrażenie. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby wystąpić z dłuższą przemową przed weselnikami, możesz zdecydować się na toast z życzeniami. Taki gest na pewno zostanie doceniony przez parę młodą.