Rezerwacja online

Organizacja wesela i ślubu to potężne przedsięwzięcie, które dla narzeczonych często jest źródłem stresu i przyczyną zszarganych nerwów. Istnieje jednak sposób, aby ten pracowity czas przygotowań nie przyprawiał o ciągły ból głowy. Jest nim trzymanie się z góry ustalonego, szczegółowego planu. Wyjaśniamy, od czego zacząć organizację wesela i jak sprawnie zaplanować ten wyjątkowy dzień, tak by wszytsko było dopięte na ostatni guzik!

SPIS TREŚCI:

 • Od czego zacząć przygotowania do ślubu?
 • Co jeszcze trzeba przygotować? Etapy organizacji ślubu i wesela
 • O czym nie można zapomnieć przed ślubem?
 • Podsumowanie

Zaproszenia czy poszukiwania sukni ślubnej? Od czego zacząć przygotowania do ślubu?

Zaręczyny to dla wielu par ważny i wzruszający moment. To po nich następuje ten magiczny czas, kiedy narzeczeni zaczynają myśleć o przygotowaniach do ślubu. Wspólnie zastanawiają się, gdzie wyprawić huczne przyjęcie i jak będzie wyglądał pierwszy taniec. Przyszła panna młoda rozpoczyna poszukiwania idealnej sukni ślubnej. Przygotowania do ślubu warto jednak zacząć od podstaw, czyli od stworzenia jasnego i szczegółowego harmonogramu działań.

Zanim przystąpicie do spisywania długiej listy zadań, zastanówcie się, jaka ceremonia ślubna od zawsze była Waszym marzeniem. Wybierzcie motyw przewodni wesela i trzymajcie się go, planując Wasz wyjątkowy dzień. Zacznijcie od ustalenia budżetu – uzgodnijcie wspólnie, jaką kwotę chcecie przeznaczyć na ślub.

Organizacja ślubu – szczegółowy harmonogram przygotowań ślubnych to podstawa

Ogrom pracy, jaką należy wykonać, aby przyjęcie weselne było udane, może przerażać. Jednak odhaczając kolejne punkty z listy zadań, będziecie na bieżąco widzieć postęp. Da Wam to poczucie kontroli nad sytuacją. Dzięki temu zbliżający się dzień ślubu będzie Was cieszył, a nie stresował. Przygotowania ślubne zacznijcie zatem od sięgnięcia po długopis oraz zeszyt, w którym będziecie mogli szczegółowo zaplanować przebieg ceremonii i przyjęcia.

Wyznaczenie daty ślubu i wesela

Marzycie o ślubie nad jeziorem lub w innej romantycznej scenerii? Chcielibyście zaprosić gości weselnych na przyjęcie pod gołym niebem? A może wolicie wynająć salę i nie obawiać się, że w dniu ślubu złapie Was nagła ulewa? Zastanówcie się, czy wolicie zorganizować wesele latem, jesienią, wiosną, czy zimą. Podejmując decyzję o zamążpójściu, jak najszybciej wyznaczcie datę ślubu.

Pamiętajcie, że konieczne jest zarówno zarezerwowanie sali, jak i terminu w kościele lub urzędzie. Jeśli będziecie zwlekać, może okazać się, że dni najchętniej wybierane przez narzeczonych na ślub, czyli weekendy, są już zajęte.

Wybór i zarezerwowanie sali weselnej

Niestety najpięknieszje, klimatyczne i modne sale weselne są oblegane. Jeśli Wasz wybór padnie właśnie na jedną z nich, będziecie musieli wykazać się cierpliwością. Bywa, że pierwszy wolny termin w wymarzonej sali weselnej jest dostępny dopiero po dwóch latach.

Możecie jednak zorganizować wesele nie w weekend, ale w tygodniu. Wówczas z większym prawdopodobieństwem będziecie mogli zaplanować przyjęcie na termin odległy zaledwie o kilka miesięcy.

Znalezienie fotografa ślubnego

Jeśli chcecie, aby w dniu ślubu i wesela towarzyszył Wam profesjonalny fotograf ślubny, jak najszybciej zacznijcie go szukać. Najlepsi mistrzowie obiektywu są bardzo rozchwytywani. Pamiętajcie, aby spotkać się z fotografem przed ślubem lub omówić szczegóły współpracy mailowo. Wyjaśnijcie dokładnie, jakie zdjęcia Was interesują i czy planujecie sesję w plenerze.

Jeżeli planujecie uwiecznić Wasz dzień na filmie, jak najszybciej skontaktujcie się z wybranym kamerzystą. Dokładnie zapoznajcie się z jego ofertą oraz dowiedzcie się, czy stworzy dla was teledysk ślubny i reportaż.

Zarezerwowanie daty ślubu w kościele lub w urzędzie stanu cywilnego

Macie upatrzoną kaplicę, w której chcielibyście się pobrać? A może od zawsze marzyliście o ślubie w plenerze? W obu tych sytuacjach udajcie się do kościoła lub urzędu tuż po tym, jak zarezerwujcie salę weselną – nie pozwólcie, aby ktoś zajął odpowiadający Wam termin!

Spisanie listy gości

Zastanówcie się, kto powinien znaleźć się w gronie Waszych gości w tym ważnym dniu. Przemyślcie, czy wolicie kameralne przyjęcie w węższym gronie, czy chcecie zaprosić całą rodzinę. Zdecydujcie także, czy dzieci będą mile widziane na weselu – informacja o tym powinna zaleźć się w zaproszeniu. Dodatkowym wyzwaniem jest stworzenie planu usadzenia gości na sali weselnej.

Zaplanujcie wieczór panieński i kawalerski

Nie są to obowiązkowe imprezy, ale o nich również warto jest pomyśleć jak najwcześniej. Kiedy już zdecydujecie, kto będzie Waszym świadkiem i świadkową, podpowiedzcie im, o jakich przyjęciach marzycie i kiedy powinny być zorganizowane!

Od czego zacząć planowanie ślubu kościelnego?

Przygotowania do ślubu kościelnego polegają nie tylko na rezerwacji terminu. Pamiętajcie też, aby:

 • zapisać się na nauki przedmałżeńskie,
 • dać na zapowiedzi,
 • dwa razy przystąpić do spowiedzi świętej,
 • wybrać dekoracje do kościoła oraz zaplanować jego aranżację i oprawę muzyczną mszy,
 • dostarczyć do kościoła świadectwo chrztu i bierzmowania,
 • spisać protokół przedślubny.

Przygotowania do ślubu cywilnego

Po wizycie w urzędzie stanu cywilnego i zarezerwowaniu terminu narzeczonym nie pozostaje do załatwienia wiele formalności. Aby wziąć ślub cywilny, musicie uiścić opłatę skarbową oraz zadbać o to, by w tym szczególnym dniu mieć przy sobie ważne dokumenty tożsamości. Istnieje też możliwość zorganizowania w urzędzie dodatkowej oprawy muzycznej.

 

Co jeszcze trzeba przygotować? Organizacja wesela krok po kroku

Kiedy stworzycie harmonogram i zarezerwujecie salę, przystąpcie do działania – przed wami długa lista zadań. Jest to kolejno:

 • wybór świadków – są to ważne osoby nie tylko na ślubie, ale także podczas przygotowań. Świadkową lub świadkiem może zostać osoba z najbliższej rodziny, przyjaciel lub przyjaciółka;
 • zaplanowanie stroju dla panny młodej i pana młodego – czas poszukiwań sukni ślubnej może się wydłużyć. Bywa, że jej znalezienie zajmuje wiele tygodni. Przyszła panna młoda, która zamierza założyć suknię ślubną uszytą na miarę, musi niekiedy czekać na nią nawet kilka miesięcy. Wybór odpowiedniego garnituru dla jej partnera trwa zwykle o wiele krócej. Należy zadbać także o zakup bielizny, butów, ozdób do włosów i biżuterii;
 • rezerwacja terminów – konieczna jest rezerwacja nie tylko sali, kościoła czy urzędu, ale także fotografa, DJ-a lub zespołu, makijażystki (najlepsze specjalistki mają terminy zajęte na wiele miesięcy do przodu), barmana i auta, którym dotrzecie na miejsce – zwłaszcza jeśli ma to być model zabytkowy. Pomyślcie też o tym, jakie atrakcje przewidujecie dla gości i dokonajcie potrzebnych rezerwacji. Zajmijcie się też planowaniem podróży poślubnej;
 • wybór obrączek ślubnych – udajcie się do jubilera i wspólnie wybierzcie odpowiadające obojgu obrączki ślubne;
 • zamówienie i rozdanie zaproszeń ślubnych gościom – zaproszenia ślubne wyślijcie z odpowiednim wyprzedzeniem. Zawrzyjcie w nich wszystkie niezbędne informacje;
 • zaplanowanie aranżacji sali weselnej – skontaktujcie się z managerem sali weselnej i ustalcie z nim, o jakim wystroju marzycie. Kupcie dodatkowe dekoracje, zamówcie kwiaty, winietki i inne ozdoby, które sprawią, że goście zachwycą się Waszą salą weselną. Pamiętajcie też o stworzeniu planu usadzenia gości;
 • zadbanie o noclegi dla gości, upominki i podziękowania dla rodziców – organizacja wesela wymaga od pary młodej troski o przyjeżdżających z daleka gości. Należy zapewnić im nocleg i transport. Miłym gestem ze strony nowożeńców jest też przygotowanie upominków dla weselników – mogą to być np. breloczki, cukierki czy ozdobne słoiczki z miodem. Nie zostawiajcie także na ostatnią chwilę wyboru prezentów dla rodziców.

Przygotowania do ślubu kończy zebranie potwierdzenia przybycia od gości i zakup alkoholu. Nie zapomnijcie też o zamawianiu tortu. Dla niektórych par młodych ważna jest też nauka pierwszego tańca. Jeśli chcecie mieć pewność, że dobrze wypadniecie, odpowiednio wcześnie skorzystajcie z treningu pod okiem instruktora.

O czym nie można zapomnieć przed ślubem?

Organizacja wesela krok po kroku to poważne, skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie, dlatego nietrudno o wpadkę. Co zrobić, aby przyjęcie było dokładnie takie, jak zaplanowaliście?

 • W zaproszeniach zapytajcie gości, czy preferują menu wegetariańskie, wegańskie lub zawierające mięso – w przeciwnym razie może okazać się, że niektórzy wyjdą z przyjęcia głodni.
 • Przed weselem rozchodźcie buty, które zamierzacie włożyć tego dnia – spacerujcie w nich po domu i sprawdźcie, czy was nie obcierają.
 • Przed weselem nie używajcie nowych kosmetyków i nie stosujcie wymyślnych zabiegów kosmetycznych – reakcja uczuleniowa i wysypka na twarzy to ostatnie, czego potrzeba Wam przed ślubem.
 • Nigdy nie zaszkodzi sprawdzić, czy garnitur i suknia ślubna leżą tak, jak powinny.
 • Dzień przed ślubem rozluźnijcie się, odpocznijcie i zróbcie dla siebie coś miłego.

Co może pomóc w trakcie organizacji wesela i ślubu?

Organizacja wesela będzie łatwiejsza, jeśli sięgniecie po:

 • planer ślubny – pomoże Wam krok po kroku kontrolować postęp w przygotowaniach do wesela. Znajdzie się w nim miejsce na zapisanie ważnych numerów, adresów i terminów – np. wysłania zaproszeń ślubnych czy odbycia nauk przedmałżeńskich;
 • aplikację na telefon – wskazuje ona, ile dni pozostało do ślubu, i przypomina o zadaniach czekających na realizację.

Przyda Wam się również wydrukowany plan stołów, dzięki któremu rozlokowanie gości zajmie wam mniej czasu. Para młoda decyduje się też niekiedy na stronę internetową poświęconą dniu ślubu i organizacji wesela – może znaleźć się na niej lista wymarzonych prezentów młodej pary oraz inne ważne informacje dla gości.

Wedding planer – profesjonalna pomoc w organizacji wesela

Skorzystanie z usług wedding plannera kosztuje, ale jego wsparcie jest bezcenne. Dlatego jeśli organizacja wesela Was przerasta lub nie macie czasu na przygotowania do ślubu, warto przemyśleć współpracę z takim fachowcem.

Wedding planner będzie dużym wsparciem dla panny młodej – z jego pomocą szybko wybierze ona wymarzoną suknią ślubną. Opracuje on także styl wesela i podpowie, jaką salę weselną warto wybrać. Wedding plannerzy współpracują też z innymi fachowcami, z których usług korzystają pary młode. Rezerwacja makijażystki, fotografa, fryzjera czy florystki będzie dzięki temu ułatwiona. Plannerzy mają całą listę kontaktów do osób, które są niezbędne przy organizacji wesela.

Wedding planner może zamówić bukiet ślubny dla panny młodej, zająć się stworzeniem planu stołów i podjąć się zamawiania tortu. Przygotowania do ślubu z jego pomocą są znacznie łatwiejsze!

Podsumowanie – organizacja wesela i ślubu krok po kroku

Wesele i samą ceremonię w kościele czy urzędzie warto dobrze zaplanować. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu. Zacznijcie organizować ślub z minimum rocznym wyprzedzeniem. Dzięki temu będziecie mieli dostateczną ilość czasu na wybranie sali, dopełnienie formalności i zadbanie o stroje ślubne na wielki dzień czy zapisanie się na kurs tańca.

Nie zapomnijcie przy tym, że to Wy jesteście głównymi bohaterami tego wydarzenia. Podejdźcie do jego planowania ze spokojem i dystansem, tak by organizacja przyjęcia sprawiała Wam prawdziwą radość. Wówczas goście będą świetnie bawić się na Waszym weselu.