Rezerwacja online

Wybierając się na ślub, możesz stanąć przed poważnym dylematem. Ułożenie kilku zdań życzeń, które zapadłyby w pamięć i wywołały szczery uśmiech na twarzy, bywa niekiedy bardzo trudne. Chcesz, aby twoje słowa wzruszyły czy raczej rozbawiły Parę Młodą? A może boisz się popełnić gafę? Dowiedz się, jak napisać życzenia ślubne, co warto w nich zawrzeć i w jaki sposób należy je składać.

 

SPIS TREŚCI:

 • Życzenia z okazji ślubu – jak je składać?
 • Życzenia dla Pary Młodej – czego życzyć nowożeńcom?
 • Życzenia ślubne od rodziców
 • Śmieszne życzenia ślubne – kto może je złożyć?
 • Tradycyjne życzenia ślubne
 • Wzruszające życzenia ślubne
 • Religijne życzenia dla nowożeńców
 • Krótkie życzenia ślubne
 • Życzenia na nową drogę życia – inspirujące cytaty
 • Życzenia z okazji ślubu cywilnego i kościelnego – ubierz swoje emocje w najpiękniejsze słowa

Życzenia z okazji ślubu – jak je składać?

W polskiej tradycji każdy element ceremonii w urzędzie, w kościele i podczas wesela ma ogromne znaczenie. W związku z tym niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na krótkie życzenia ślubne, czy przygotujesz dłuższą przemowę lub tekst, powinieneś stosować się do kilku zasad.

Okazuje się, że istnieją zwyczaje dotyczące tego, kto pierwszy składa gratulacje, w jakim momencie i gdzie należy to zrobić. Trzeba też wykazać się wyczuciem. Najpiękniejsze życzenia ślubne mogą być poważne i oficjalne lub mieć osobisty charakter – zależy to od tego, jakie relacje łączą danego gościa z nowożeńcami.

Życzenia z okazji zawarcia związku małżeńskiego – w jakiej formie można je składać?

Życzenia ślubne można złożyć osobiście – dotyczy to osób, które otrzymały zaproszenia na ceremonię lub zostały o niej zawiadomione. Jednak nawet wtedy wypada, aby do prezentu była dołączona pamiątkowa kartka z gratulacjami.

W dobrym tonie jest również, aby ci, którzy zostali zaproszeni na ślub lub choćby poinformowani o ceremonii, a nie mogli się na niej pojawić, przesłali życzenia ślubne pocztą.

Kiedy składać życzenia z okazji ślubu?

Jeśli chodzi o życzenia ślubne, to goście zaproszeni na ceremonię zaślubin powinni poczekać na odpowiedni moment, by móc je złożyć.

Najważniejsze jest, aby składać je dopiero po tym, jak para młoda złoży przysięgę małżeńską. Złożenie życzeń przed ceremonią w kościele i w urzędzie jest uważane za faux-pas. Zasada ta dotyczy także kartek z gratulacjami. Nigdy nie należ ich wysyłać przed planowaną datą ślubu. Można jednak przesłać je nowożeńcom nawet kilka dni po ceremonii.

To, kiedy należy złożyć gratulacje z okazji ślubu, zależy od tego, czy gość został zaproszony, czy jedynie powiadomiony o planowanym zawarciu związku małżeńskiego. W tym pierwszym przypadku ze składaniem życzeń warto poczekać do chwili, kiedy para młoda znajdzie się w miejscu, gdzie będzie organizowane przyjęcie. W takiej sytuacji przyjmuje ona zwykle gratulacje przed lub na samej sali weselnej.

Natomiast osoby, które zostały zawiadomione o ceremonii, zdecydowały się w niej uczestniczyć i osobiście złożyć życzenia ślubne, powinny zrobić to przed urzędem lub kościołem.

Ślubne życzenia na kartkę – jak je napisać?

Kartka z gratulacjami to pamiątka na całe życie – dlatego wybierając się na ślub, warto zająć się pisaniem życzeń wcześniej, niż na chwilę przed samym ślubem. Tekst powinien być przemyślany i wybrany pod kątem pary młodej.

Oprócz tego należy pamiętać, aby zachować przyjętą formę pisania życzeń ślubnych. W prawym górnym rogu należy wpisać datę ceremonii oraz miejsce. Życzenia muszą być także podpisane. Oznacza to, że pod głównym tekstem powinien znajdować się dopisek „Życzy [imię]” lub „W dniu ślubu życzą [imiona]”. Nawet jeśli na kartce znajdują się już wydrukowane życzenia, to kilka dodatkowych, samodzielnie napisanych słów na pewno sprawi radość nowożeńcom.

Coraz popularniejsze stają się także e-kartki ślubne. Jednak wręczenie życzeń w papierowej formie jest zawsze miłym gestem – małżeństwa z dłuższym stażem chętnie wracają do takich pamiątek.

Jak podpisać życzenia na ślub?

Kartka z życzeniami powinna znaleźć się w kopercie – w modzie są szczególnie takie z ekologicznego, szarego papieru. Nie można zapomnieć, aby ją podpisać. Koperta powinna zostać „zaadresowana”. W tym celu warto zamieścić na niej dopisek „Parze Młodej” lub napisać imiona i nazwisko nowożeńców.

Składanie życzeń ślubnych osobiście – najważniejsze zasady, czyli jak nie popełnić gafy

 1. Trzymaj się zasad dotyczących kolejności składania życzeń
  Pamiętaj, że pierwszeństwo w kolejce do pary młodej mają świadkowie. Następnie życzenia ślubne składają rodzice, rodzeństwo, dalsi krewni, przyjaciele, znajomi;
 2. Przygotuj treściwe życzenia ślubne – krótkie, szczere i płynące prosto z serca
  Na kartce możesz umieścić niemal dowolnej długości tekst. Jednak kiedy składasz życzenia osobiście, nie bądź zbyt wylewny – pomyśl o tym, że każdy chce powiedzieć kilka słów Parze Młodej, a przyjęcie musi rozpocząć się o zaplanowanej godzinie;
 3. Pamiętaj, kto pierwszy zwraca się do nowożeńców
  Kiedy do świeżo upieczonych małżonków podchodzi para, to życzenia ślubne pierwszy składa mężczyzna.

 

Życzenia dla pary młodej – czego życzyć nowożeńcom?

Miej na uwadze, że ślub to szczególna okazja, a życzenia „zdrowia, szczęścia i pomyślności” to dość nudna formuła przeznaczona raczej na urodziny. Nie zaleca się także, aby życzyć nowożeńcom wytrwałości czy dóbr materialnych.

Jeśli nie masz pomysłu, co powiedzieć małżonkom, możesz zacząć od zawsze sprawdzających się zwrotów „wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia”, „wspólnych radości i odkrywania piękna małżeństwa”.

Jednak zawsze pomyśl wcześniej, czego tak naprawdę chcesz dla twoich przyjaciół, krewnych, dzieci, które właśnie wzięły ślub – wtedy życzenia będę spontaniczne, szczere i zrobią najlepsze wrażenie.

Życzenia ślubne od rodziców

Rodzice to wyjątkowi goście weselni, a składanie życzeń ślubnych swoim dzieciom ma wręcz wymiar symboliczny. To osoby, które zawsze chcą jak najlepiej dla małżonków, dlatego niekiedy trudno im dobrać słowa wyrażające miłość i troskę. Takie życzenia powinny być przepełnione życiową mądrością i na zawsze zapaść w pamięć nowożeńców.

Oto pomysły na życzenia ślubne od rodziców:

„Dziś w Dniu Ślubu moi mili

życzę ciesząc się do łez

byście w tej miłości tkwili

aż po swego życia kres.

Byście w zdrowiu, szczęściu byli, razem dzieląc życia trudy,

aby Wasze całe życie nie zaznało nigdy nudy.”

„W uroczystym dniu zaślubin Życzymy Młodej Parze,

By im życie dało wszystko,

Co tylko może dać w darze:

Szczęście, pogodę w miłości i uśmiech wiecznej radości!”

„Wielu słonecznych dni, wspólnych radości bez trosk,

Spełnienia wymarzonych chwil,

Oby sprzyjał Wam los!

Życzymy kochani w dniu święta Waszego

szczęścia, pomyślności, zdrowia najlepszego”

„Dzisiaj ślub Wasz, Państwo młodzi,

W takim dniu się zawsze godzi,

Życzyć szczęścia dni rozlicznych,

I gromadki dzieci ślicznych.

Właśnie one sprawić mogą,

Że nad życia trudną drogą,

Pośród smutków, zawsze, wszędzie,

Szczęście Wam sprzyjało będzie!"

Śmieszne życzenia ślubne – kto może je złożyć?

Życzenia ślubne z akcentem humorystycznym mogą być strzałem w dziesiątkę lub... zupełnie nietrafionym pomysłem. Zależy to przede wszystkim od tego, jakie relacje łączą cię z parą młodą. Jeżeli myślisz o życzeniach dla przyjaciela ze studiów, twojej koleżanki ze szkolnej ławki, brata czy siostry, to żartobliwy tekst na pewno się sprawdzi.

Jeśli jednak składasz gratulacje lub wypisujesz pamiątkową kartkę dla współpracownika, przełożonego lub starszej osoby, zrezygnuj z tego pomysłu. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na klasyczne życzenia ślubne.

Najlepsze śmieszne i oryginalne życzenia ślubne

Jeśli masz smykałkę do pisania, lubisz tworzyć krótkie rymowanki, warto, abyś spróbował sam napisać taki tekst. Możesz też wykorzystać proponowane przez śmieszne życzenia ślubne:

„Dwa kilo miłości, trzy łyżki zazdrości,

30 dkg zaufania, 2 krople na „nerwach grania”,

6 gramów cierpliwości, dużo wyrozumiałości,

5 łyżek humoru, 10 łyżeczek wigoru,

wszystko razem dokładnie mieszamy

i tak małżeństwo doskonałe mamy!

Wiele Szczęścia i radości w Dniu Ślubu życzą [imiona]”

„W namiętności co dzień trwajcie -

gdy przygasa rozpalajcie!

U sąsiadki wrót nie stójcie

i sekrety swe szanujcie.

Młodej Parze, aby czerpała samą radość z odkrywania piękna małżeństwa oraz satysfakcji z budowania udanego przymierza dwóch kochających się osób z najserdeczniejszymi życzeniami [imiona]”

„Młodej Parze: Wiatru W Plecy, Moc Radości,

Sto Lat W Zdrowiu I Młodości,

Długich Nocnych Przyjemności,

Bez Przykrości i Zazdrości,

Zdrowia, Szczęścia, Beczki Wina,

Tysiąc Złotych Co Godzina,

Trzech Pokoi, Kupę Dziatek,

Pannie Młodej Szafy Szmatek,

A Młodemu Silnej Ręki i „syrenki”.

„W dniu tak wielkiej decyzji podjęcia

Waszego ślubu dla serca i szczęścia

chcemy złożyć Wam życzenia

niezmiennego powodzenia,

jak ogień gorącej miłości,

co dotrwa do późnej starości,

wyjścia z każdej sytuacji

i pozytywnych wibracji.”

Tradycyjne życzenia ślubne

Jeśli wybierasz się na ślub osoby, z którą łączą cię zawodowe relacje, nie chcesz urazić pani i pana młodego oraz zależy ci na tym, abyś został dobrze odebrany, zdecyduj się na klasyczne, dość poważne życzenia ślubne. Tekst, który napiszesz na kartce z życzeniami, powinien być nieco powściągliwy, ale elegancki.

W kartce, którą dołączysz do prezentu, może znaleźć się jeden z tych tekstów:

„Młoda Paro! W tym niezwykle uroczystym Dniu Ślubu życzymy Wam z całego serca miłości gorącej jak samo słońce, szlachetnej jak złoto, czystej jak łza i słodkiej jak miód oraz spełnienia Waszych wspólnych marzeń i planów.”

„Kochani, w tym szczególny, dniu życzę Wam, abyście każdego dnia, ciągle na nowo odkrywali urok życia we dwoje i aby z każdą kolejną chwilą Wasza miłość stawała się jeszcze głębsza, potężniejsza i piękniejsza. Żyjcie tak, żeby niczego nie żałować, a Wasza miłość, rozwaga i wzajemne zrozumienie, pomogą Wam wspólnie dotrzeć do jesieni życia.”

„Z okazji Waszych zaślubin przyjmijcie najszczersze życzenia, aby spełniły się Wasze sny, ziściły głęboko skrywane marzenia, w szczęściu płynęły wspólne dni, niech miłość je opromienia.”

„W dniu ślubu życzę Wam miłości radosnej jak wiosny, subtelnego wzrastania lata, dostojnej dojrzałości jesieni i eleganckiej mądrości zimy. Wiele radości, niech każdy dzień będzie dla Was niezapomnianą przygodą i powodem do zadowolenia. Otaczajcie się miłością. Bądźcie zawsze szczęśliwi i wyrozumiali.”

Wzruszające życzenia ślubne

Nie ma ślubu, na którym nie zdarzyłoby się, aby niektórzy goście nie uronili kilku łez. Dzień ten to całe mnóstwo emocji zarówno dla nowożeńców, jak i ich bliskich. Dlatego warto przelać swoje uczucia na papier – to właśnie w ten sposób powstają najpiękniejsze, przepełnione szczerymi intencjami, mądre życzenia ślubne.

Taki tekst może umieścić na kartce pamiątkowej najlepsza przyjaciółka, brat, siostra, matka chrzestna, świadek czy świadkowa. To życzenia, które na wyjątkowo długo zapadają w pamięć i mogą wzruszyć do łez samą parę młodą:

„Jedną myślą żyjcie wzajem i uczuciem jednym żyjcie,

a ten świat nie Ziemią zwijcie, ale cudnym szczęścia Rajem.

Cieszcie się sobą małżonkowie, wszystkimi dni Waszego życia, których Bóg Wam użyczył.

W życiu i wspólnym trudzie dzielicie radość i smutek, prawo i obowiązki.”

„Jeżeli kochać – to kochać stale,

dopóki serce przestanie bić.

I swej miłości nie wstydzić się wcale,

bo bez miłości nie można żyć.”

Jeżeli zamierzasz wzruszyć nowożeńców, postaraj się też nieco zmodyfikować formułę życzeń lub wpleść w nią własne słowa. Wspomnij o wspólnie spędzonych chwilach – na przyjacielskich rozmowach, pomocy w trudnych sytuacjach – i zapewnij, że na nowej drodze życia małżonkowie zawsze będą mogli na ciebie liczyć.

Religijne życzenia dla nowożeńców

Jeżeli z zaproszenia wynika, że przyszli małżonkowie zdecydowali się na ślub kościelny, to podczas układania życzeń warto zainspirować się Pismem Świętym i odwołać się do wiary. Taki może być tekst umieszczony na kartce z gratulacjami, ale także formuła, którą wypowiesz, wręczając nowożeńcom prezent .

Życzenia ślubne religijne nie są najlepszym pomysłem, gdy ceremonia odbywa się w urzędzie. Cytując biblię czy nawet ostrożnie nawiązując do jej treści można zrobić faux-pas – nie zawsze wiadomo, jaki stosunek do wiary mają małżonkowie.

Religijne życzenia ślubne są wzruszające, nieco wzniosłe, a ich tekst zwykle oddaje wyjątkowość chwili zaślubin. Jeśli właśnie na taką formę się zdecydowałeś, to na kartce możesz napisać:

„Z Bożej woli połączeni węzłem,

co dwoje serc tych splata,

żyjcie szczęśliwie tu na ziemi,

niech Wam błogo w miłości płyną lata,

dobroć, spokój oraz ufność, która dziś w sercach Waszych gości,

wraz z Bożą łaską i pomocą da Wam moc szczęścia i radości.”

„Musicie być silni miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystko przetrzyma, tą miłością, która nigdy nie zawiedzie.”

„Żyjcie wspólną miłością, niech Łaska Boska, pomyślną dolą na dom Wasz spływa, nie znajcie nigdy, co smutek, troska, niech przyszłość Wasza, będzie szczęśliwa.”

„Ten, który najlepiej małżeństwa kojarzy – Bóg, niech te serca dwa uczyni jednym. Mąż i żona będąc dwojgiem, jednością są gdy się kochają. Niech anioł Was chroni przed złem tego świata, a miłość da Wam siłę na walkę z przeciwnościami losu.”

Krótkie życzenia ślubne

Na kartkach ślubnych sprawdzają się również krótkie, ale treściwe i eleganckie teksty. Można zdecydować się np. na takie formuły jak:

 • „Bądźcie zawsze dla siebie wyjątkowymi, najważniejszymi, osobami na świecie. Życzymy wszelkiej pomyślności na nowej drodze życia – [imiona].”
 • „W dniu Waszego ślubu – samych radosnych zdarzeń.

Niech będzie on początkiem spełnienia Waszych marzeń.”

Życzenia na nową drogę życia – inspirujące cytaty

Możesz wybrać też specjalny wiersz na ślub lub zacząć życzenia od wyjątkowego cytatu – np.:

 • „Nie wystarczy pokochać, trzeba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce i przenieść ją przez całe życie Konstanty Ildefons Gałczyński;
 • „Małżeństwo nie jest stanem – jest umiejętnością.” Magdalena Samozwaniec;
 • „Kochać, to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, lecz patrzeć razem w tym samym kierunku.” Antoine de Saint-Exupery.

Natomiast jeśli zdecydujesz się na poezję, pomyśl o:

 • „Żaden dzień się nie powtórzy,
  nie ma dwóch podobnych nocy,
  dwóch tych samych pocałunków,
  dwóch jednakich spojrzeń w oczy…”
  Wisława Szymborska
 • „Wierz mi – są dusze dla siebie stworzone
  Niech je w przeciwną los potrąci stronę,
  One wbrew losom,
  w tym lub w tamtym świecie,
  Znajdą, przyciągną i złączą się przecie”.
  A. Fredro.

Życzenia z okazji ślubu cywilnego i kościelnego – ubierz swoje emocje w najpiękniejsze słowa

Pamiętaj, aby nigdy nie odkładać wypisania kartki z życzeniami na ostatnią chwilę. Znajdujący się w niej tekst powinien być przemyślany i stworzony specjalnie z myślą o nowożeńcach. Nie zapomnij też, że goście, którzy składają życzenia Młodej Parze, powinni robić to w pewnej kolejności.

Postaraj się również, aby twoje słowa wypowiedziane do nowożeńców zabrzmiały swobodnie i szczerze. Natomiast tekst, który znajdzie się na kartce, niech płynie prosto z serca. Pomyśl, czego pragniesz dla nowożeńców i w jaki sposób chciałbyś powiedzieć, że cieszysz się ich szczęściem.

Wybierz rymowankę, cytat, krótki wiersz lub nawiąż do Pisma Świętego – napisz najpiękniejsze życzenia ślubne, które będą twoim prezentem dla świeżo upieczonych małżonków na ich całe wspólne życie.