Rezerwacja online

W natłoku zadań, które wynikają z codziennych obowiązków i przygotowań przedślubnych, młoda para potrzebuje mieć pośród grona swoich znajomych bliskie osoby, które będą w stanie bezinteresownie nieść pomoc, udzielić rad oraz napełnić otuchą. Oprócz pary młodej i rodziny, to właśnie świadek i świadkowa odgrywają szczególną rolę aby ten wyjątkowy dzień był idealny.

W polskiej tradycji, świadek i świadkowa są wybierani przez parę młodą z grona przyjaciół. Świadkowa to zwykle najbliższa przyjaciółka lub siostra panny młodej, która pomaga przy wyborze sukni ślubnej oraz doradza jej w kwestiach fryzury czy makijażu, organizuje wieczór panieński, ale przede wszystkim służy dla pary młodej ramieniem i niesie wsparcie. Świadek zaś powinien zorganizować ponadczasowy wieczór kawalerski oraz dbać o gości weselnych podczas przyjęcia.

Wybór świadka i świadkowej, zatem to wbrew pozorom niełatwe zadanie i jedna z najważniejszych decyzji pary młodej, tym bardziej, że nie każdy może nim zostać. W poniższym artkule odpowiemy na pytania jakie warunki muszą spełnić osoby, aby zostać świadkami na ślubie.

 

Świadkowie - ślub kościelny

Zgodnie z tradycją, para młoda powinna wybrać na świadków osoby religijne i różnej płci. Gdyż to właśnie oni powinni być wzorem do naśladowania dla nowożeńców.

Świadek i świadkowa na ślubie kościelnym muszą być osobami pełnoletnimi, które posiadają ważny dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Przed ślubem, wraz z parom młodą udają się do zachrystii, gdzie podpiszą akt zawarcia związku małżeńskiego. W przypadku ślubu kościelnego, warto jest aby świadkowie byli do spowiedzi i mogli przyjąć komunię, lecz nie jest to warunek konieczny.

Warto wiedzieć, że w przypadku ślubu kościelnego, świadek nie musi być osobą wierzącą i nawet nie musi mieć bierzmowania.

Świadek na ślubie cywilnym

Na ślubie cywilnym, młodej parze towarzyszy urzędnik. Taki ślub może zostać zawarty zarówno w urzędzie stanu cywilnego jak i też na przykład w plenerze. Rola świadka na ślubie cywilnym polega na poświadczeniu zawarcia związku małżeńskiego.

Co potrzebuje świadek do ślubu cywilengo?

Tak samo, jak w przypadku ślubu konkordatowego, aby zostać świadkiem na ślubie cywilnym trzeba mieć ukończone 18 lat i posiadać ważny dowód osobisty lub paszport. Jedyna różnica dotyczy świadków pochodzenia zagranicznego. W takim przypadku na ślubie cywilnym, potrzebny jest dodatkowo tłumacz przysięgły.

Co potrzebuje świadek do ślubu konkordatowego?

W związku z tym, że ślub konkordatowy to połączenie ślubu cywilnego wraz ze ślubem kościelnym, to wymagania formalne odnośnie roli świadka są analogiczne.

Świadkowie na ślubie humanistycznym

Podczas tego typu uroczystości, świadkowie nie są wymagani, gdyż para młoda podpisuje akt zawarcia małżeństwa na własne życzenie. Należy pamiętać jednak, że ślub humanistyczny nie ma mocy prawnej.

Kto NIE może być świadkiem na ślubie

Świadkiem na ślubie nie może zostać osoba która jest głucha, niewidoma lub niema lub jest upośledzona umysłowo w takim stopniu że jest ubezwłasnowolniona.

Świadek z związku na to że poświadcza akt małżeństwa swoim podpisem musi mieć zdolność do podejmowania czynności prawnych.

dzień ślubu - UBIÓR ŚWIADKA I ŚWIADKOWEJ

Wybór własnej stylizacji na wesele to największy problem dla świadkowej

Niejednokrotnie pochłonięta w przygotowaniach do ślubu odkłada tą kwestię na dalszy plan, a następnie prosi o poradę pannę młodą lub osoby bliskie. Sukienka na wesele dla świadkowej powinna być na czasie i przykuwać uwagę, jednak w umiarkowany sposób, tak aby nie przyćmić panny młodej. Świadkowa powinna unikać jednak odcieni czerni, bieli i kremu chyba że, panna młoda poprosi ją o sukienkę w danym kolorze.

Pamiętać należy również, że dodatki powinny być eleganckie i dopasowane do butów lub sukienki.

Znacznie prościej ma świadek pana młodego, któremu wystarczy elegancki garnitur i spinki mankietowe. Podczas wyboru garnitury, należy zwrócić uwagę aby był dobrze dopasowany do sylwetki i wyglądał na szykowny.

Podsumowując , przy wyborze strojów, nie należy zapominać jaka jest rola świadków w tym wyjątkowym dniu. Najważniejsze to jest to że strój musi być przede wszystkim wygodny ale zarazem musi prezentować się elegancko, niekoniecznie musi być drogi. Często można coś kupić nawet na promocjach.

Ślub bez Świadków - czy to możliwe?

Zarówno prawodawstwo w jak i Kodeks Prawa Kanonicznego w Polsce zakłada, że aby małżeństwo było ważne i prawomocne, musi zostać zawarte, w przypadku ślubu cywilnego między kobietą i mężczyzną w obecności urzędnika stanu cywilnego i dwóch świadków , zaś w przypadku ślubu kościelnego, również między kobietką i mężczyzną, w obecności kapłana i dwóch świadków.

Zatem, tylko ślub humanistyczny jest możliwy bez konieczności obecności świadków.

Podsumowanie

W związku z tym, że świadkowa i świadek na ślubie są obarczeni odpowiedzialnością, to młodzi powinni prosić o świadkowanie z wyprzedzeniem, przynajmniej kilka miesięcy przed planowanym ślubem. Świadkowie mają na swoich barkach organizacje wieczorów kawalerskich i panieńskich, dlatego nie warto odkładać tego na ostatni czas.

Ponadto, należy sprawdzić czy nie ma przeciwwskazań aby dana osoba została naszym świadkiem. Prośbę o świadkowanie należy złożyć indywidualnie we właściwym miejscu. Przyszli małżonkowie nie powinni organizować wspólnego wieczoru aby o to poprosić, tylko każdy powinien zrobić to we własnym zakresie. W przypadku jeśli świadek i świadkowa się nie znają to taka sytuacja mogłaby wprowadzić ich w zakłopotanie. Miłym gestem będzie również wręczenie prezentów lub małych upominków. ze strony młodej pary, które będą pamiątką z wesela a zarazem wyrazem podziękowania za trud włożony do pomocy przy organizacji .