Rezerwacja online

Ślub i wesele mają przede wszystkim wymiar symboliczny. Bardzo ważna jest cała otoczka związana z ich atmosferą i estetyką. Wszystkie poszczególne czynniki mają jednak niebagatelny wpływ na ostateczny rezultat i powodzenie imprezy.

Podczas organizacji uroczystości musimy zwrócić uwagę na spójność stylistyczną wszystkich dekoracji. Każda konwencja składa się z szerokiej gamy unikatowych elementów. W rezultacie uzyskujesz jednolitość i harmonię w wymiarze estetycznym, co zdecydowanie przekłada się na podniesienie rangi całej uroczystości. Poza tym takie rozwiązanie znacząco upraszcza kwestie związane z planowaniem. Do wyboru masz szereg gotowych koncepcji. Wystarczy zapoznać się z inspiracjami, dodać co nieco od siebie i spróbować odtworzyć całą kompozycję.

W polskich realiach niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się wesela w stylu rustykalnym, boho czy też minimalistycznym. Wymienione koncepcje stanowią sprawdzone rozwiązania, ale z drugiej strony ich popularność utrudnia wyróżnienie się. Jeżeli marzy Ci ceremonia i impreza, które będą jedyne w swoim rodzaju, warto zwrócić się w kierunku bardziej nietuzinkowych rozwiązań. Doskonałą propozycją jest góralskie wesele.

Czym charakteryzuje się góralskie wesele?

Górale bez wątpienia wiedzą sporo na temat dobrej zabawy. Tradycyjne wesela na Podhalu są organizowane z dużym rozmachem. Impreza na 100 osób mogłaby zostać określona mianem kameralnego spotkania. Lista gości bywa znacznie dłuższa. Poza tym zdarza się, że celebracja rozciąga się nawet na kilka dni. Te standardy mogą okazać się trudne do odtworzenia dla osób pochodzących z innych regionów Polski. W związku z tym warto skupić się na innych elementach góralskich obyczajów weselnych.

Góralskie zwyczaje

Wedle lokalnej tradycji ślub stanowi doświadczenie, które rozpoczyna się jeszcze na etapie narzeczeństwa. Wówczas przyszli małżonkowie wykonują szereg czynności przygotowujących ich do najważniejszego dnia w życiu. Nie musisz jednak obawiać się, że jest już za późno. Wiele obyczajów jest odtwarzanych dopiero w dniu ślubu.

Warto wspomnieć o tzw. wypytowinach. To określenie oznacza przemowę, którą wygłasza przyjaciel pary młodej, np. świadek. Ten element uroczystości jest związany z błogosławieństwem udzielanym nowożeńcom przez rodziców z obydwu stron.

Na szczególną uwagę zasługuje też zwyczaj związany z przybyciem do kościoła. Panna młoda powinna dotrzeć na miejsce w towarzystwie drużbów. Z kolei pan młody przychodzi wraz z druhnami. W przypadku późniejszej drogi z kościoła na salę weselną nie obowiązują już takie zasady. Świeżo upieczeni małżonkowie wspólnie ruszają na miejsce imprezy. Tam zostają powitani przez matki, które częstują chlebem oraz mlekiem podanym w kieliszku do wódki.

W innych regionach Polski nieodłączną część uroczystości stanowią oczepiny. W góralskiej tradycji również pojawia się ten zwyczaj, ale jest określany jako cepiny. W podhalańskich realiach polega to na tym, że panna młoda zdejmuje swój wianek. Na jego miejsce zakłada góralską chustę symbolizującą zawarcie związku małżeńskiego.

Góralski strój

Jednym z elementów podhalańskiej tradycji jest charakterystyczny ubiór. Ludowego stroju góralskiego nie sposób pomylić z niczym innym. Na męską stylizację składają się kierpce, portki, koszula, skórzany pas i kapelusz. Z kolei kobiety noszą białą koszulę, wyszywany gorset, spódnicę oraz kierpce. Możesz zdecydować się na taką kompozycją, choć na pewno jest to wariant przeznaczony dla odważnych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przygotować stroje bardziej zbliżone do uniwersalnych trendów weselnych. Niemniej warto dodać do stylizacji detale wskazujące na związek z lokalnymi obyczajami. W tym celu mogą posłużyć akcesoria takie jak czerwone korale.

 

Góralskie wesele a jadłospis

Wprawnie skomponowana oferta gastronomiczna stanowi jeden z kluczowych elementów udanej imprezy. W końcu zabawa potrwa aż do białego rana. Być może nie obędzie się również bez poprawin kolejnego dnia. Co więcej, wielu gości z pewnością przybędzie na miejsce z odległych zakątków kraju, więc trzeba stanąć na wysokości zadania.

W przypadku doboru menu panuje duża dowolność. Nowożeńcy mogą skomponować kartę wedle swojego uznania. Bez wątpienia warto jednak skorzystać z okazji do wypróbowania lokalnych przysmaków. Góralska kuchnia obfituje w swojskie sery i różne rodzaje mięsa. Ważną pozycją jest również kwaśnica oraz oscypki z żurawiną. Poza tym nie może oczywiście zabraknąć alkoholu. Na stołach powinny się pojawić butelki wódki, a nawet śliwowica.

Kapela góralska

Wykreowanie podhalańskiego klimatu stanowi wypadkową kilku elementów. Jednym z czynników pozwalających na uzyskanie pożądanego efektu końcowego jest muzyka. Góralskie wesele nabierze szczególnego charakteru, gdy zdecydujesz się na występ ludowej kapeli. Skoczne rytmy góralskiej muzyki z całą pewnością nie pozostawią przestrzeni na nudę. Oczywiście do dyspozycji jest też DJ, który uraczy gości brzmieniem ponadczasowych hitów. Ciekawym rozwiązaniem zdaje się być jednak połączenie obu rozwiązań. Dzięki temu poznasz różne oblicza weselnego doświadczenia

Wystrój sali weselnej

Solidnym fundamentem aranżacji jest już sama podhalańska architektura. Drewniane wykończenia i finezyjne ornamenty z całą pewnością kształtują niepowtarzalny klimat. Poza tym należy jeszcze zwrócić uwagę na detale. Doskonale sprawdzą się haftowane obrusy oraz serwetki. Nie trzeba też stronić od kolorowych detali, które często dopełniają lokalną estetykę. W szczególności warto pomyśleć o wprowadzeniu akcentów utrzymanych w czerwieni bądź zieleni. Nieodłącznym elementem są też kwiaty. Najlepiej gdyby wyglądały one jakby dopiero zostały zerwane na pobliskiej łące. Wszystkie te składniki stworzą spójną całość, która będzie prezentować się zjawiskowo

Jak zorganizować góralskie wesele?

Twoje marzenia są na wyciągnięcie ręki. Możesz urzeczywistnić je w Willi Cztery Pory Roku, znajdującej się w samym sercu Zakopanego. Na miejscu organizowane są śluby cywilne, zabawy weselne, a także poprawiny i inne uroczystości. Jednym z największych atutów jest zapierający dech w piersiach widok na majestatyczne szczyty Tatr. Jeżeli rozważasz organizację wesela w góralskim stylu, skontaktuj się z nami i przedstaw swoje oczekiwania. Postaramy się znaleźć optymalne rozwiązania i udzielić profesjonalnego wsparcia przy planowaniu i realizacji