Rezerwacja online

Mężczyźni, którzy za niedługo mają stanąć na ślubnym kobiercu, raczej nie odmawiają sobie wieczoru kawalerskiego. Niecierpliwie czekają też na niego koledzy kawalera, którzy dbają o oto, aby był on niezapomnianą imprezą. W zależności od tego, co lubi przyszły małżonek, jakie ma pasje i usposobienie, można zorganizować dla niego wyjątkowy wieczór w męskim gronie w domu lub wiele kilometrów od niego. Oto jak i gdzie przygotować imprezę, o której będzie nie sposób zapomnieć do końca życia

 

SPIS TREŚCI:

  • Wieczór kawalerski – skąd wzięła się tradycja jego organizowania?
  • Wieczory kawalerskie – co należy wiedzieć o ich organizacji?
  • Jak zorganizować wieczór kawalerski?
  • Wieczór kawalerski – pomysły
  • Jak zorganizować wieczór kawalerski, który będzie wspominany przez długie lata?

Wieczór kawalerski – skąd wzięła się tradycja jego organizowania?

Stan kawalerski hucznie żegnano już w czasach pogańskich. Takie spotkanie w męskim towarzystwie było zwykle mocno zakrapianą imprezą. Pierwsze wzmianki o tego typu rytuałach pochodzą z V w. p.n.e. Dotyczyły one Spartan, którzy wkrótce mieli się ożenić. W noc przed ślubem odbywało się huczne przyjęcie na cześć kawalera.

Wieczory kawalerskie – co należy wiedzieć o ich organizacji?

Może być wyjątkowo huczny lub spędzony w domu, a nawet za granicą – wieczór kawalerski to doskonała okazja do dobrej zabawy dla przyszłego męża i jego kolegów. Jednak aby impreza ta rzeczywiście była udana i dopięta na ostatni guzik, nie można planować jej na ostatnią chwilę. Warto o niej pomyśleć przynajmniej miesiąc wcześniej.

Kiedy odbywa się wieczór kawalerski?

Wybieranie zaproszeń na ślub, wręczanie ich gościom, rezerwacja sali, kapeli muzycznej i terminu w urzędzie czy chodzenie na nauki przedmałżeńskie – przed weselem przyszli małżonkowie mają ręce pełne roboty. Dlatego wieczór kawalerki jest chwilą oddechu i warto zaplanować go wtedy, kiedy wszystkie sprawy związane z przyjęciem weselnym i ceremonią są już załatwione.

Zgodnie z tradycją powinien on odbyć się w noc poprzedzającą ślub. Jednak kawalerowie i ich koledzy podchodzą dziś nieco rozsądniej do organizacji tej szczególnej imprezy. Aby móc spędzić wieczór kawalerski bez obaw, że źle odbije się on na kondycji pana młodego w dniu zaślubin, warto zaplanować go nieco wcześniej np. tydzień lub dwa przed „godziną zero. Wtedy można dać ponieść się fantazji i zorganizować wieczór kawalerski, który będzie wyjątkowym wydarzeniem dla kolegi żegnającego stan wolny.

Kto organizuje wieczór kawalerski? Czy musi to robić świadek pana młodego?

W momencie, gdy należy pomyśleć o wieczorze kawalerskim, zwykle wiadomo, kto będzie świadkiem pana młodego. Jest nim najczęściej przyjaciel lub brat kawalera. To zwykle na barkach drużby spoczywa ciężar organizacji wieczoru kawalerskiego.

Czasy się jednak zmieniają, a planowaniem przyjęcia w męskim gronie zajmuje się coraz częściej grupa przyjaciół. Bywa, że z okazji wieczoru kawalerskiego spotkają się oni wcześniej, aby omówić wszystkie szczegóły. Zadania zostają rozdzielone pomiędzy uczestników imprezy, dlatego jej organizacja przestaje być kłopotem dla jednej osoby.

Kto płaci za wieczór kawalerski?

Zgodnie z tradycją za wieczór kawalerski powinien zapłacić świadek. Jednak zwyczaj ten pochodzi z czasów, gdy takie męskie spotkania odbywały się w domu lub ewentualnie w pobliskim klubie.

Dziś, aby zorganizować dobry wieczór kawalerski, trzeba niekiedy wydać większą kwotę pieniędzy. Dlatego obecnie koszty rozkładają się zwykle na wszystkich zaproszonych gości. Może w nich partycypować także pan młody – jednak raczej on sam powinien to zaproponować.

Jak zorganizować wieczór kawalerski?

Jeśli jesteś odpowiedzialny za organizację tej imprezy i masz pomysł na kawalerski z prawdziwego zdarzenia, od razu weź się do pracy. Lista zadań, które przed tobą stoją, jest dość długa – dlatego nie zwlekaj, zwłaszcza gdy dzień ślubu jest za pasem!

Plan działania

Zorganizowanie wieczoru kawalerskiego zacznij od zrobienia listy. Spisz w niej w swoje pomysły oraz to, jak przygotujesz imprezę. Zrób harmonogram, z którego będzie wynikało, kiedy musisz zarezerwować konkretną atrakcję, uiścić opłatę. Przemyśl też kwestie transportu, jeżeli zaplanowałeś imprezę w plenerze oraz tego, ile będzie trwało przyjęcie.

Określ budżet i przygotuj listę gości

Poproś pana młodego, aby powiedział, z którymi z kolegów chciałby pożegnać stan wolny. Organizacja wieczoru kawalerskiego wymaga także, aby określić i skonsultować z innymi jego uczestnikami budżet. Powinni oni wcześniej porozumieć się co do kosztów, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Warto także założyć konto bankowe, na które zaproszeni goście będą wpłacać określoną kwotę. Dzięki temu wszyscy będą mieć wgląd w to, na co zostały wydane zebrane środki.

Skonsultuj się z przyszłym panem młodym

Nawet jeśli wydaje ci się, że masz genialne pomysły na wieczór kawalerski, to delikatnie podpytaj głównego bohatera imprezy, czy nie będzie miał nic przeciwko zaplanowanym atrakcjom. Nie musisz zdradzać szczegółów – wystarczy, że opowiesz mu ogólnie o charakterze przyjęcia, wypadu na miasto i sprawdzisz jego reakcję.

Przygotuj niezapomniany wieczór kawalerski

Jako organizator będziesz musiał wykonać sporo telefonów, zadbać o jedzenie, trunki, transport i finanse. Dlatego podejdź do tego profesjonalnie, zaplanuj każdy detal, odhaczaj zadania z listy, abyście pan młody, goście i ty sam świetnie się bawili.

Prezent na wieczór kawalerski

Ustal z gośćmi, czy każdy sam dba o upominek dla pana młodego, czy kupujecie jeden, wspólny prezent. Ta pierwsza opcja jest bardziej popularna.

Wieczór kawalerski – pomysły, czyli co się robi na wieczorze kawalerskim

Jeśli powierzono ci organizację wieczoru kawalerskiego, nie wiesz, jak przygotować niezapomnianą imprezę, nie przychodzą ci do głowy żadne kreatywne pomysły, skorzystaj z naszych inspirujących rad.

Wieczór kawalerski w domu

Takie pożegnanie stanu wolnego nie musi być nudne i nie jest to pomysł tylko dla domatorów. Do domu można zamówić barmana, który będzie serwował wyborne drinki. Gości może uraczyć wybornymi przekąskami sushi master. Ponadto warto wybrać motyw przewodni takiej imprezy – można ją spędzić, grając do białego rana w ulubione gry komputerowe, w karty czy w planszówki.

Co kupić na wieczór kawalerski spędzany w domu? Warto zainwestować w luksusowy alkohol, zamówić dobry catering lub pizzę z ulubionej restauracji.

Aktywny wieczór kawalerski

Jeśli przyszły pan młody lubi przygody i trudno mu usiedzieć w jednym miejscu, to warto zorganizować dobrą zabawę poza domem.

Paintball – laserowy i tradycyjny

Każdy mężczyzna lubi zabawę w wojsko, dlatego paintball cieszy się tak dużą popularnością na wieczorach kawalerskich. Możecie wybrać wersję tradycyjną, w terenie, kiedy to uczestnicy zabawy strzelają do siebie pociskami z farbą lub taką polegającą na mierzeniu do siebie wiązką lasera.

tor gokartowy

Spraw, aby twój najbliższy przyjaciel mógł przez chwilę poczuć się jak kierowca bolidu. Jazda małymi, szybkimi samochodami to idealny pomysł na wieczór kawalerski!

Wypad na ściankę wspinaczkową

Ścianka wspinaczkowa będzie wyzwaniem nawet dla pana młodego, który dba o formę. Zabawa jednak będzie tym lepsza, jeśli nigdy nie miał on okazji skorzystać z takiej atrakcji.

Wieczór na mieście – ciekawe miejsca i atrakcje na kawalerski

Dobra knajpa, wyborne trunki, wynajęcie limuzyny i doborowe towarzystwo są czasami najlepszym pomysłem na wieczór kawalerski. Wynajmij stolik w ekskluzywnej restauracji lub lożę w klubie, idźcie do ulubionego pubu. Zaplanuj takie atrakcje na wieczór kawalerski, aby dobrze czuł się zarówno przyszły małżonek, jak i kompani zabawy.

Wyjście na degustację piwa lub whisky

Główny bohater wieczoru jest fanem kraftowego piwa? A może jest smakoszem szkockiej whisky? Oznacza to, że świetnym pomysłem będzie degustacja podczas wieczoru kawalerskiego wyszukanych, luksusowych alkoholi.

Escape room

Rozwiązywanie łamigłówek, zabawa w mrocznej czy filmowej scenerii to doskonała zabawa. Możecie wybrać się do escape roomu rodem z horroru lub kryminału z dreszczykiem – emocje gwarantowane!

Mecz ulubionej drużyny

Jeżeli uda ci się załatwić bilety na mecz piłkarski drużyny, której fanem jest pan młody, to zapewnisz mu niezapomniane przeżycie. Taki wieczór kawalerski to wspomnienia na całe życie.

Ekstremalny wieczór kawalerski

Zapewnij panu młodemu odpowiednią dawkę adrenaliny i wybierz dla niego atrakcję z prawdziwego zdarzenia. Taką, która będzie wyzwaniem, testem odwagi i wielką przygodą w jednym. Jazda samochodem terenowym, park linowy, spływ kajakowy, cały dzień na strzelnicy – to tylko niektóre atrakcje, które na pewno doceni przyszły pan młody.

Skok spadochronowy

Oczywiście taki skok odbywa się pod czujnym okiem i troskliwą opieką instruktora. Nie zmienia to faktu, że jest to potężne przeżycie dla kawalera!

Skok na bungee, czyli niezapomniane wrażenia

Razem z pozostałymi uczestnikami wieczoru kawalerskiego postaw przyszłego małżonka przed faktem dokonanym i zabierz go na bungee. Po takiej dawce adrenaliny wesele i ceremonia w kościele czy w urzędzie nie będą dla niego stresujące.

Lot balonem

Jeżeli chcesz zaplanować wyjątkowe wydarzenie, pomyśl o organizacji przygody w chmurach. Lot nad miastem, bujanie w obłokach to niesamowite przeżycie, które będzie wspominane przez wiele długich lat.

Wyjazd na weekend – ciekawe miejsca na wieczór kawalerski

Myśląc o wieczorze kawalerskim, zastanów się nad krótkim, męskim wyjazdem. Wybierzcie się wspólnie przyszłym małżonkiem się do innego miasta lub na łono przyrody.

Survival

Możecie zorganizować survival w lesie – wypad pod namioty, ognisko i rozpalanie ognia za pomocą krzesiwa. Taka szkoła przetrwania będzie przygoda zwłaszcza dla tych, którzy na co dzień mieszkają w mieście.

Pomyśl o kawalerskim w górach

Jeśli zmieniający stan cywilny kawaler lubi przygody na szlaku, wybierzcie się z nim w góry – odwiedźcie Karpacz lub tajemnicze Bieszczady. Zarezerwuj noclegi w schroniskach i zabierz pana młodego na niezapomnianą przygodę.

Gdzie na kawalerski? Postaw na Wypad nad morze

Latem można zaplanować krótki, kawalerski city break nad morzem. Warto wybrać imprezowy Sopot, a przy okazji zwiedzić Trójmiasto. Jeśli nie chcesz uniknąć miejskiego zgiełku, zaszyjcie się z przyszłym panem młodym w mniejszej miejscowości z mało uczęszczaną plażą.

Jak zorganizować wieczór kawalerski, który będzie wspominany przez długie lata?

Taka impreza to świetny pretekst, aby spędzić nieco czasu z przyjaciółmi. Niezależnie od tego, czy wybierzecie park linowy, czy zostaniecie w domu i będziecie pili z panem młodym zimne piwo, najważniejsza jest atmosfera. Dlatego nie róbcie niczego na siłę – pomyślcie przede wszystkim o kawalerze, który za niedługo zostanie mężem, wykorzystajcie sprawdzone pomysły i cieszcie się swoim towarzystwem.